YUNUSÇA BAKMAK FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Saray Holding SE-K-A SAR Vakfımız sponsorluğu, Larende Fotoğraf Derneği, Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş birliği İle düzenlenen “Yunusça Bakmak” adlı fotoğraf yarışmamızın ödül törenini Gerçekleştirdik.

Nefise Sultan Hatuniye Medresesi’nde düzenlediğimiz ödül törenimize, Karaman Valisi Sayın Tuncay Akkoyun, Saray Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakfımız Mütevelli Heyeti Başkanımız Sayın Sami Özdağ, Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, KMÜ Genel Sekreteri Ahmet Tüfekçi, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Yemiş, Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu ve davetliler katıldı.

Ödül töreni öncesinde Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü öğrencileri Yunus Emre’den ilahiler adlı müzik dinletisi performansı sergiledi.

Müzik dinletisin ardından, Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürümüz sayın Burhan Yemiş ve Saray Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakfımız Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Sami Özdağ konuşmalarını yaptılar.

Vakfımız Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Sami Özdağ ;
“Hem heyecanlı hem gururluyum. Bir söz üstadının sözlerinin üzerine söz koymak zor. Yunus Emre böyle bir değer, böyle bir insan, böyle üstat. Onu biz çok seviyoruz. Aile geleneğimizde var, babamızdan bu öğretiyi aldık. Vakfımızın yol haritasında da her istasyonda bir Yunus Emre illaki var. Bizim ilk büyük şirketimizin kuruluşunda hiç unutmuyorum, Yunus Emre hazretlerinin şiir kasetlerini doldurtup, promosyon olarak hediye etmiştim müşterilerime çünkü biz babadan böyle nasihat aldık. İlla bir yol gösteren mana aleminde de maddi aleminde de insanın bir yol göstericiye ihtiyacı var. Başta öğreti aldığımız o temel değerlerimizin üstüne bu tür güzel kültürler de bina etmeye çalıştık. Vakfımızın da başlangıcından gelişine kadar Yunus Emre ile dolu kültür çalışmaları hep devam etmiştir. Bu da onlardan bir parça. Güzel Bir çalışma. Bütün Türkiye çapındaki fotoğrafçı ve sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra ödül töreninde konuşan Karaman Valisi Tuncay Akkoyun,
“Yûnusça Bakmak Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni münasebetiyle aziz şehrimiz Karaman’ın kadim mekânı Hâtûniye Medresesi’nde sizlerle birlikteyiz. Bu program vesilesi ile büyük mutasavvıf, mütefekkir Yûnus Emre’yi rahmetle ve hürmetle yâd ediyorum. Değerli Hâzirûn, Kıymetli Katılımcılar, Medeniyetimizin münevverlerinden, hoşgörünün, sevginin ve merhametin nişanesi, büyük mutasavvıf Yunus Emre, Anadolu’daki mevcudiyetimizin en önemli mimarlarındadır.
Karaman’ımızda manevi varlığı ile mâzimize tâç, hâlimize iftihâr ve istikbâlimize ihtiyâç olan Yunus Emre, Anadolu’yu ve tüm gönül coğrafyamızı şiirleri ve öğretileriyle bir kandil misâli aydınlatmış ve bu topraklara manevi mührümüzü vurmuştur. Son ve ebedi yurdumuz Anadolu’nun vatan kılınmasında, Alparslanların, Fatihlerin gayretleri kadar, gönülleri fetheden Yunus Emre’nin, bugün 749’uncu vuslat yıl dönümünü idrak ettiğimiz Mevlâna Celâleddîn-i Rûmî’nin ve aynı pınardan kaynayan bütün gönül erenlerimizin de gayretleri, fedakârlıkları ve mücadeleleri vardır. Zira medeniyetler ve milletler sahip oldukları değerlerle tarih sahnesine çıkarlar, var olurlar ve yaşarlar. Bizim Yunus ve tüm gönül erenlerimiz, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik gibi erdemler üzerine inşa edilen medeniyet varlığımızın, gönül bayraktarları olmuşlardır. Türk dilinin başkenti Karaman’ımızda medfûn bulunan Yunus Emre’nin aşk odununda pişirdiği her bir şiiri, güzel Türkçemize yeni bir zenginlik katmış ve çağları aşarak mâziden âtiye köprüler inşa etmiştir. Ancak ve ancak, aşkla ve muhabbetle yazılan, özden söze akarak kalbe dokunan ifadeler bu kadar etkileyici ve mana yüklü olabilir.”
şeklinde konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından “Yunusça Bakmak ve Görmek” adlı söyleyişe geçildi. Dr. Ahmet Özpınar’ın sunuculuğunu yaptığı söyleyişe konuşmacı olarak Dr. Mehmet Akgül, Yunus Emre ve felsefesi konusunda bilgiler verdi.

Dereceye giren fotoğrafların sahiplerine Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, Saray Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Yemiş tarafından ödülleri takdim edildi.

Yarışmada dereceye girenler ve aldıkları ödüller şu şekilde;

-Birinci-Kamil Özdağ Ödülü: Necmettin Karaca (Van) 10.000 TL
-İkinci-Semiha Özdağ Ödülü: Niyazi Gürgen (Tokat) 6000 TL
-Üçüncü: Adnan Özdağ Ödülü-Ahmet Fatih Sönmez (İstanbul) 5000 TL
-Dördüncü: Karaman Özel Ödülü: Mehmet Kopçal (Karaman) 4000 TL
-Beşinci: Saray Holding Özel Ödülü: Emrah Ildız (Diyarbakır) 2000 TL
-Altıncı: Sek-A-Sar Vakfı Özel Ödülü: Kazım Torun (Bursa) 2000 TL
-Yedinci: Mansiyon-Gökalp Bilici (Antalya) 2000 TL
-Sekizinci: Mansiyon: Kenan Talas (İstanbul) 2000 TL